Usuwanie reklamy z karoserii samochodu jest czynnością, na którą często nie zwraca się uwagi, gdy naklejki i napisy reklamowe są naklejane.
Nie każdy potrafi przewidzieć, jak długo taka reklama ma funkcjonować i w jakich warunkach naklejka będzie użytkowana.
Dodatkowo tzw. priorytet ceny potrafi skutecznie zminimalizować troskę o problemy, które mogą się pojawić w dość odległej przyszłości.
Przychodzi jednak czas, gdy zachodzi konieczność zerwania napisów z karoserii samochodu czy usunięcia naklejki reklamowej.
Odczyszczanie samochodu z niepotrzebnych, starych napisów oraz folii samoprzylepnych nazywa się w żargonie „rozklejaniem auta”.
Usuwanie reklamy z samochodu – jak to robić
Usuwanie naklejki samoprzylepnej czy napisów z karoserii samochodowej to praca wymagająca czasu, cierpliwości, a nawet siły.
Zasadą jest, że im folia jest starsza, tym trudniej ją usunąć.
Zależnie od wieku i jakości materiałów, które były wykorzystane do naklejania na karoserii samochodu, może to zająć od 4 godzin do nawet kilku dni.
Do szacunkowego określenia czasu trwania odczyszczania trzeba brać pod uwagę metraż, rodzaj kleju i tworzywa użytego do produkcji surowca.
Pod pojęciem jakości materiałów należy rozumieć rodzaj użytej folii samoprzylepnej.
Wysokiej jakości folie polimerowe, szczególnie dedykowane do oklejania samochodów przeważnie nie stwarzają problemów przy usuwaniu.
Tym bardziej, jeśli są one zabezpieczone laminatem anty UV, to ich zrywanie nie powoduje większych problemów.
To właśnie promienie słoneczne – UV powodują starzenie naklejek z folii, w ten sposób, że stają się one kruche. Ponadto może zachodzić zjawisko rozwarstwienia folii i jej kleju.
Pracownikom naszej agencji reklamowej już dwukrotnie zdarzyło się odczyszczanie jednego metra kwadratowego w czasie powyżej 5 godzin.
Samochód można odczyszczać samodzielnie lub zlecić usuwanie naklejek i pozostałych resztek kleju specjalistycznej firmie.
Jednak zdarza się, że nikt w okolicy nie chce się podjąć trudnego zadania – nawet bez względu na wynagrodzenie.
Cena za odczyszczenie samochodu ze starych naklejek na pewno będzie wynosić nie mniej niż kilkaset złotych.
Warto więc podjąć próbę samodzielnego usuwania folii samoprzylepnej z karoserii samochodu.
Są różne sposoby na usunięcie naklejek i folii z karoserii samochodowej, ponieważ bywają odmienne warunki i możliwości.
Nie ma jednego najlepszego sposobu na usuwanie materiałów samoprzylepnych stosowanych do naklejania na samochody.
Na początek najważniejsze jest zapoznanie się z podstawową wiedzą o właściwościach folii samoprzylepnych.
Pracę znacznie ułatwi wiedza o tym, jak elastyczna jest folia samoprzylepna, w jakiej temperaturze pracuje, a także jakie rozpuszczalniki reagują z zastosowanym do produkcji klejem.
Kolejnym krokiem jest dokonanie próby zrywania w kilku różnych miejscach – to właśnie dopiero dzięki zwykłemu testowi można przewidzieć dalszy tok pracy.
Jeśli znany jest rodzaj kleju, to łatwo jest dobrać odpowiedni rozpuszczalnik, ale trzeba uważać, aby nie zniszczyć lakieru.
To właśnie dokonanie próbnego odczyszczania może ustrzec przed sporym problemem wynikającym z uszkodzenia powierzchni.
Testowe zrywanie folii samoprzylepnej powinno w efekcie pokazać, jakie są najlepsze sposoby na usunięcie naklejek w praktyczny sposób.
Usuwanie reklamy – technika demontażu naklejek z karoserii samochodu
Technika demontażu folii samoprzylepnej praktycznie obejmuje:
• mechaniczne usuwanie folii oraz części pozostałego kleju
• chemiczne zmiękczanie folii, oraz neutralizowanie warstwy klejącej
• termiczne wspomaganie procesu usuwania folii samoprzylepnej wraz z klejem
Każdy demontaż folii reklamowej powinien być poprzedzony wywiadem technicznym i testem odklejania naklejek, ponieważ na jednej karoserii mogą być naklejone różne rodzaje surowca.
Szczególnie trudną do usunięcia naklejką jest często stosowana folia odblaskowa. Producenci stosują do niej niezwykle trudny do usunięcia klej permanentny.
Przegląd poszczególnych elementów karoserii samochodowej może wskazać konieczność zastosowania specjalnego działania.
Przykładowo niektóre partie karoserii samochodowej lub całe nadwozia są powtórnie lakierowane i może to być przyczyną odrywania lakieru wraz z naklejką.
Jakość demontażu naklejek zależy od wiedzy i umiejętności osoby usuwającej folię samoprzylepną, ale także czasem od przypadku.
Jest to zrozumiałe o tyle, że głównym zadaniem producentów samochodowych nie jest stworzenie podłoża pod szyld reklamowy, a inne funkcje przewidziane w ruchu drogowym.
Usuwanie reklamy samoprzylepnej z samochodu – porady z internetu
Jeśli podejmiesz decyzję o samodzielnej próbie usuwania folii samoprzylepnej, pamiętaj o tym, że temperatura jest Twoim sprzymierzeńcem.
Powinieneś rozgrzać lokalną powierzchnię 35 do 45 stopni, a następnie ciągnąć za brzeg folii powolnym płaskim ruchem tak, aby jej nie urywać.
Do podgrzania karoserii wraz z naklejoną starą folią może służyć suszarka do włosów, opalarka, myjka parowa lub inny emiter ciepła.
Do podważania folii i ściągania resztek kleju można użyć skrobaka plastikowego.
Pozostały klej, warto nasączyć oparami rozpuszczalnika (- to opary, a nie ciecz, wchodzą w reakcję chemiczną). Można też użyć specjalnego żelu do czyszczenia z kleju.
Tak zmiękczoną warstwę można usunąć, używając ponownie plastikowych skrobaków oraz flaneli, miękkich papierowych ręczników lub tetry.
Można wypróbować oryginalny sposób usuwania folii odblaskowej za pomocą cienkiej struny lub naprężonej kartki papieru.
Oczywiste jest, że samochód powinien być czysty i odtłuszczony, a z jego powierzchni usunięte drobiny zanieczyszczeń np. asfaltowych.
Karoseria nie może być pokryta woskiem, teflonem lub silikonem, ponieważ klej powinien związać się z lakierem na karoserii, a nie jego tymczasową warstwą ochronną.
Rdzawe wykwity i ubytki powinny być odpowiednio zaopatrzone, gdyż inaczej staną się ogniskiem zwiększonej korozji.
Folia samoprzylepna użyta w nieumiejętny sposób wcale nie zabezpiecza przed korozją, a wręcz przeciwnie może ją powodować.
Nieumiejętnie wykonane naprawy blacharskie i lakiernicze mogą spowodować odklejanie folii, czasem nawet z warstwą lakieru i szpachli.
Także w trakcie naklejania nowej folii na samochód, który nie ma już warstwy fabrycznie utwardzonego lakieru może dojść do powstania szkody.
Dzieje się tak dlatego, że folia samoprzylepna ma dość silny klej, a karoseria była lakierowana nieumiejętnie.
Na taką karoserię z lakierem o niskiej jakości można przyklejać naklejki, lecz nie można stosować re-pozycjonowania i folii transferowej.
Zupełnie innym zagadnieniem jest spodziewany stan tego lakieru, po zaplanowanym usunięciu folii z samochodu.
Nowe naklejki, napisy czy inna grafika reklamowa nie uczynią ze starego samochodu auta nowego jak z salonu, ale skutek wizualny będzie znaczny.
Naklejone folie graficzne zdecydowanie poprawią wygląd auta na dłuższy czas, a przy tej okazji będą skutecznie pełnić funkcje reklamowe.
Nawet jeśli aplikacja jest niewielka, to zasadą reklamy wizualnej jest, że każdy wabik odwraca uwagę od innych nieciekawych szczegółów, a często o taki właśnie efekt zabiegamy.
Każdy rodzaj folii samoprzylepnej, a więc naklejki czy napisu, z której są wykonane i mają najróżniejsze właściwości.
Przykładowo kleje zastosowane w foliach, a aktywowane przez docisk i temperaturę mają bardzo różne czasy całkowitego związania z podłożem.
Produkowane są w tak różnych odmianach dla zaspokojenia specyficznych, indywidualnych potrzeb użytkowników.
Zróżnicowanie potrzeb polega m.in. na:
• wielkości naklejki i miejscu w na którym ma być naklejona,
• przeznaczeniu wizualnym – jak ma wyglądać graficznie,
• możliwości edytowania – wprowadzania zmian graficznych lub czasowego usuwania,
• rodzaju podłoża, czyli jakości i kształtu karoserii,
• przewidywanym czasie użytkowania,
• intensywności użytkowania – warunki zewnętrzne jak garażowanie i sposób mycia,
• kalkulacji kosztów.
Dzięki wstępnemu określeniu można wyodrębnić odpowiedni rodzaj folii samoprzylepnej, która będzie najbardziej właściwa do konkretnego modelu użytkowania.
Podstawowe właściwości folii, które są istotne dla jej trwałości, to:
• elastyczność i kurczliwość folii,
• rodzaj kleju – np. permanentny lub usuwalny,
• zakres temperatury użytkowania,
• odbarwianie w promieniach UV, trwałość kolorystyczna,
• dodatkowe zabezpieczenie powłoki laminatem.
Warto zapoznać się z powszechnie dostępnymi kartami produktów producenta, w których określane są różne warunki techniczne.
Ciekawym warunkiem jest przykładowo brak odpowiedzialności gwarancyjnej producenta na naklejkę naklejoną pod kątem większym niż 10 stopni od pionu.
Wynika to z niekorzystnych warunków, jakim podlega folia zimą, gdy lód rozpiera krawędzie naklejki, a potem powoduje jej pękanie.
Innym warunkiem wartym uwagi są skrajne temperatury, gdy folia naklejona na masce samochodu jest dodatkowo podgrzewana przez rozgrzany silnik samochodowy.
Musimy zauważyć, że również czarny kolor folii lub maski absorbuje promienie słoneczne i niekorzystnie wpływa na użytkowanie.
Jeżeli szukasz sprawdzonej wiedzy o oklejaniu samochodów, aby wykonać reklamę na swoim samochodzie, to jesteśmy do dyspozycji – służymy Państwu pomocą.
Naklejki reklamowe i napisy na samochodach są specjalnością naszej agencji reklamowej!
Jeżeli rzeczywiście chcesz mieć satysfakcję z użytkowania własnego samochodu, to musisz poświęcić chwilę czasu na analizę potrzeb oraz możliwości, które stwarza reklama.
Tagi: • Usuwanie reklamy • Usuwanie reklamy z samochodu • Nowe naklejki • Naklejki reklamowe • Napisy na samochód Opis artykułu: Usuwanie naklejek i napisów z samochodu. Zrywanie liter, odczyszczenie kleju. Usuwanie reklamy z samochodu — nowe naklejki samoprzylepne, napisy reklamowe. Folia samoprzylepna na samochód