Wydruk obrazka dorej jakości na odzieży

Jak wygląda druk powiększonego zdjęcia cyfrowego i jaka powinna być jakość kopiowanego obrazu?Rozdzielczość obrazu cyfrowego, konieczna do wydruku powiększonego zdjęcia w dobrej jakości

Rozdzielczość kopii cyfrowej obrazu – właściwa jakość do powiększenia i druku


Druk ze zdjęcia cyfrowego

Możliwości wykorzystania cyfrowych obrazów z sieci internetowej lub innych źródeł, np. zdjęć wykonanych aparatem smartfonu.

 

Wybrane, cyfrowe obrazy graficzne, takie jak zdjęcia z aparatu lub sieci internetowej, służą często do kopiowania, obróbki, a finalnie do druku w powiększeniu, na rozmaitych podłożach.

Zdjęcia cyfrowe są źródłem grafiki do druku materiałów poligraficznych, ulotek, plakatów, banerów oraz nadruków na tekstyliach i odzieży.
Zdjęcia i grafika cyfrowa służą też do druku obrazu na roll`upie, płótnie lub fototapety.

Nasza agencja reklamowa codziennie wykonuje grafiki użytkowe w oparciu o cyfrowe materiały źródłowe.

Wyżej przedstawiamy przykład nadruku na ODZIEŻY REKLAMOWEJ, wykonanego dzięki cyfrowej kopii obrazu, dostępnej w sieci internetowej.


Kopia obrazu cyfrowego – zasoby internetowe

 

Zasoby internetowe są chętnie wykorzystywanym źródłem grafiki użytkowej.
Z naszego wieloletniego doświadczenia branżowego wynika, że nasi Klienci wolą przeglądać i wybierać zdjęcia w sieci, niż korzystać z własnych zasobów.

To jest zrozumiałe, a na dodatek w wielu wypadkach legalne, bo istnieje wiele możliwości korzystania ze zdjęć i grafiki cyfrowej – na określonych warunkach.

Przykładem legalnego użycia wielu zasobów cyfrowych jest użytek własny, czyli niekomercyjny.

Legalne jest też posługiwanie się grafiką i zdjęciami opatrzonych informacją licencyjną CC0 (brak ograniczeń) lub zgodnie z zakupioną licencją.


Rozdzielczość – jakość obrazu cyfrowego

 

Naszym Klientom największy kłopot sprawia ocena jakości materiałów źródłowych.

Niezmiernie często przedstawione lub dostarczone nam zdjęcia i grafiki cyfrowe nie nadają się do dalszej obróbki, ani do druku.

Przygotowanie obrazu do druku z dobrym efektem wymaga źródła o odpowiedniej jakości – rozdzielczości.

O czynnikach wpływających na efekt druku piszemy na osobnej stronie → ROZDZIELCZOŚĆ WYDRUKÓW DUŻEGO FORMATU


Druk ze zdjęcia cyfrowego – jakość powiększenia

 

Posługując się nazewnictwem fotografii tradycyjnej, możemy powiedzieć, że zdjęcie z sieci internetowej lub aparatu cyfrowego wymaga powiększenia do rozmiarów użytkowych.

Tak jak zdjęcie tradycyjne powstaje dzięki naświetlonym ziarenkom na kliszy, tak cyfrowe zdjęcie składa się z pojedynczych punktów – zakodowanych pikseli.
Punkty – piksele nie mają określonego rozmiaru (a wizualizacją jest kwadrat) i są jedynie zapisaną informacją o barwie tego punktu.

W celu uzyskania jak najlepszego efektu powiększenia musimy dysponować jak największą liczbą pikseli.

Jeśli rozdzielczość (ilość pikseli na cal) będzie niewystarczająca, to program graficzny lub drukujący dokona automatycznej interpolacji podczas obróbki.

Proces interpolacji polega na automatycznym, nienaturalnym uzupełnieniu pikseli brakujących do zadanego powiększenia, po to, aby w efekcie nie pozostawić pustych miejsc.


Jak wygląda obraz cyfrowy dobrej jakości?

 

Dzięki zbiorom Google Arts & Culture możecie Państwo sprawdzić i lepiej zrozumieć to, o czym napisaliśmy.

Na przykładzie cyfrowej kopii kompozycji – autorstwa Stanisława Wyspiańskiego „Róże. 1897 r. Projekt dekoracji malarskiej…”– można dowiedzieć się, jak wygląda ten motyw z bliska i w dużym powiększeniu.
Obejrzyj motyw „Róże” St. Wyspiański

Efekt jest naprawdę znakomity i właśnie dlatego posłużył nam do napisania tej publikacji dydaktycznej.

Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tej publikacji łatwiej będzie Państwu korzystać z zasobów cyfrowych w praktyce.

Naszą korzyścią będzie to, że unikniemy wielu nieporozumień, wykonując usługi druku dla Klientów dobrze zorientowanych w przedstawionych realiach.